Edukacja w Finlandii

Edukacja
w Finlandii

Czy wiesz, że fińskie dzieci uczą się najlepiej?
Szkoły w Finlandii od lat zajmują czołowe pozycje w międzynarodowych testach edukacyjnych PISA.
angażujące zajęcia

Finlandia to kraj, który wywrócił swój system edukacji do góry nogami stawiając na pierwszym miejscu zaufanie do uczniów oraz świetnie przygotowaną kadrę. To właśnie w Finlandii, kultura nauczania po raz pierwszy zamieniła się w kulturę uczenia się: poznano pasje uczniów, połączono je z programem nauczania, a potem zaproponowano uczniom ciekawe, angażujące zajęcia.

Brak ciągłej kontroli nad uczniami sprawia, że celem nauki przestaje być najlepsza ocena na sprawdzianie,  a staje się nim korzyść w postaci wiedzy. Radosny program nauczania kładzie nacisk na pozaszkolne umiejętności życiowe, takie jak mindfulness, relacje międzyludzkie, samodzielność i samoświadomość.

lekcja fizyki
sadzenie drzewek

W naszej szkole staramy się korzystać z fińskiego modelu edukowania dzieci i młodzieży w jak największym zakresie, będąc przekonanym, że przygotowanie uczniów do egzaminów nie jest ważniejsze niż przygotowanie ich do życia.

7 Zasad Fińskiego Modelu Edukacji

7 Zasad
Fińskiego Modelu
Edukacji

Path 7104

Uczeń w centrum uwagi

Fiński model nauczania wyróżnia się podejściem silnie zorientowanym na ucznia. Każde dziecko otrzymuje wsparcie na własnej ścieżce rozwoju, a metody nauczania dostosowuje się do jego predyspozycji i preferencji względem przyswajania wiedzy.

Path 7105

Nawiązanie relacji z uczniem

Model fiński stawia na pierwszym miejscu nawiązanie relacji z uczniem. Tę filozofię idealnie oddają słowa Kena Robinsona, który mówi tak: „W edukacji zawsze chodzi o relacje. Wspaniali nauczyciele, to nie tylko dobrzy instruktorzy, czy administratorzy testów. To mentorzy pełniący rolę życiowej inspiracji dla swoich uczniów”.

Path 7106

Nauka nie kończy się w klasie

W fińskich szkołach podejście do edukacji jest głęboko holistyczne. Uczenie się wychodzi daleko poza klasę – jest to ciągły, cykliczny proces, w którym wiedza jest zdobywana i stosowana każdego dnia w różnych sferach życia. W Małej Finlandii pokazujemy dzieciom, jak efektywnie zdobywać wiedzę i doświadczenia poza szkołą. Dzięki temu każda wycieczka, czy spacer po lesie są dla nich fascynującą przygodą i odkrywaniem kolejnych zależności występujących w otaczającym ich świecie.

Path 7107

Wykwalifikowani nauczyciele i mentorzy to podstawa

W fińskim modelu duży nacisk kładzie się na edukację nauczycieli. Zapewnia się im wszystko, co potrzebne do ciągłego rozwoju zawodowego, by mogli z radością realizować swoją misję. W naszej szkole nauczyciele i mentorzy mają dostęp do najnowszych odkryć pedagogiki, a w rezultacie gwarantują uczniom kompleksowe wsparcie w nauce.

Path 7108

Indywidualne środowisko do nauki i rozwoju

Zgodnie z fińskim programem nauczania, w którym priorytetem jest aktywne uczenie się, zachęcamy naszych uczniów do angażowania się i kierowania własnym procesem uczenia. Uczniowie dowiadują się, jak rozwijać i oceniać swoją wiedzę, jednocześnie odkrywając zastosowanie jej w prawdziwym życiu.

Path 7109

Współpraca zamiast rywalizacji

Jak mawiał Samuli Paronen: „Prawdziwi zwycięzcy nie rywalizują”. Fiński system edukacyjny odrzuca klasyczne ocenianie. To nie jest środowisko rywalizacji – zamiast tego standardem jest współpraca. Co najważniejsze, brak ciągłej kontroli i klasycznego systemu oceniania sprawia, że celem nauki przestaje być najlepsza ocena na sprawdzianie, a staje się nim korzyść w postaci wiedzy.

Path 7110

Rodzice zawsze mile widziani

Rozumiemy, że udział rodziców jest nieoceniony dla pomyślnego funkcjonowania naszej społeczności szkolnej. Dlatego cenimy Twoje pomysły i poważnie traktujemy wszelkie sugestie i opinie. Zachęcamy do odwiedzin i rozmowy o tym, jak możemy wspólnie zadbać o rozwój Twojej pociechy.

Nadal Się Zastanawiasz?

Rozumiemy, że pomimo wszystkich zalet modelu fińskiego, możesz obawiać się, czy sprawdzi się on również w przypadku Twojego dziecka.

maja-kolo
monika-kolo

Od ponad 10 lat zajmujemy się edukacją.
Widzimy „od środka”, że pewne mechanizmy w obecnym systemie edukacji nie działają. Przypuszczamy, że i Ty zdajesz sobie z tego sprawę – słyszysz o tym w mediach, czy też przekonujesz się o tym osobiście.

Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku…

warto więc zadać sobie pytanie: Czy naprawdę chcesz by Twoje dziecko – tak jak wszystkie – zostało wrzucone do modelu, który w zamyśle jest nam narzucony, a z którym niekoniecznie się zgadzamy?

Formularz umówienia się na indywidualne spotkanie:

Odpowiemy w trakcie 24h