Edukacja
w Finlandii
Finlandia to kraj, który wywrócił swój system edukacji do góry nogami stawiając na pierwszym miejscu zaufanie do uczniów oraz świetnie przygotowaną kadrę. To właśnie w Finlandii, kultura nauczania po raz pierwszy zamieniła się w kulturę uczenia się: poznano pasje uczniów, połączono je z programem nauczania, a potem zaproponowano uczniom ciekawe, angażujące zajęcia.
Brak ciągłej kontroli nad uczniami sprawia, że celem nauki przestaje być najlepsza ocena na sprawdzianie, a staje się nim korzyść w postaci wiedzy. Radosny program nauczania kładzie nacisk na pozaszkolne umiejętności życiowe, takie jak mindfulness, relacje międzyludzkie, samodzielność i samoświadomość.
W naszej szkole staramy się korzystać z fińskiego modelu edukowania dzieci i młodzieży w jak największym zakresie, będąc przekonanym, że przygotowanie uczniów do egzaminów nie jest ważniejsze niż przygotowanie ich do życia.
7 Zasad
Fińskiego Modelu
Edukacji
Fiński model nauczania wyróżnia się podejściem silnie zorientowanym na ucznia. Każde dziecko otrzymuje wsparcie na własnej ścieżce rozwoju, a metody nauczania dostosowuje się do jego predyspozycji i preferencji względem przyswajania wiedzy.
Model fiński stawia na pierwszym miejscu nawiązanie relacji z uczniem. Tę filozofię idealnie oddają słowa Kena Robinsona, który mówi tak: „W edukacji zawsze chodzi o relacje. Wspaniali nauczyciele, to nie tylko dobrzy instruktorzy, czy administratorzy testów. To mentorzy pełniący rolę życiowej inspiracji dla swoich uczniów”.
W fińskich szkołach podejście do edukacji jest głęboko holistyczne. Uczenie się wychodzi daleko poza klasę – jest to ciągły, cykliczny proces, w którym wiedza jest zdobywana i stosowana każdego dnia w różnych sferach życia. W Małej Finlandii pokazujemy dzieciom, jak efektywnie zdobywać wiedzę i doświadczenia poza szkołą. Dzięki temu każda wycieczka, czy spacer po lesie są dla nich fascynującą przygodą i odkrywaniem kolejnych zależności występujących w otaczającym ich świecie.
W fińskim modelu duży nacisk kładzie się na edukację nauczycieli. Zapewnia się im wszystko, co potrzebne do ciągłego rozwoju zawodowego, by mogli z radością realizować swoją misję. W naszej szkole nauczyciele i edukatorzy mają dostęp do najnowszych odkryć pedagogiki, a w rezultacie gwarantują uczniom kompleksowe wsparcie w nauce.
Zgodnie z fińskim programem nauczania, w którym priorytetem jest aktywne uczenie się, zachęcamy naszych uczniów do angażowania się i kierowania własnym procesem uczenia. Uczniowie dowiadują się, jak rozwijać i oceniać swoją wiedzę, jednocześnie odkrywając zastosowanie jej w prawdziwym życiu.
Jak mawiał Samuli Paronen: „Prawdziwi zwycięzcy nie rywalizują”. Fiński system edukacyjny odrzuca klasyczne ocenianie. To nie jest środowisko rywalizacji – zamiast tego standardem jest współpraca. Co najważniejsze, brak ciągłej kontroli i klasycznego systemu oceniania sprawia, że celem nauki przestaje być najlepsza ocena na sprawdzianie, a staje się nim korzyść w postaci wiedzy.
Rozumiemy, że udział rodziców jest nieoceniony dla pomyślnego funkcjonowania naszej społeczności szkolnej. Dlatego cenimy Twoje pomysły i poważnie traktujemy wszelkie sugestie i opinie. Zachęcamy do odwiedzin i rozmowy o tym, jak możemy wspólnie zadbać o rozwój Twojej pociechy.
Rozumiemy, że pomimo wszystkich zalet modelu fińskiego, możesz obawiać się, czy sprawdzi się on również w przypadku Twojego dziecka.
Od ponad 14 lat zajmujemy się edukacją.
Widzimy „od środka”, że pewne mechanizmy w obecnym systemie edukacji nie działają. Przypuszczamy, że i Ty zdajesz sobie z tego sprawę – słyszysz o tym w mediach, czy też przekonujesz się o tym osobiście.
Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku…
warto więc znaleźć takie miejsce, które dziecko polubi już od pierwszego spotkania i takie środowisko, które będzie wspierało je już od pierwszego etapu edukacji.
Czujesz, że Mała Finlandia jest idealną szkołą dla Twojego dziecka?
Fundacja Alternatywna Edukacja.
ul. Urbanowicza 10a
31-802 Kraków
NIP: 678-319-07-92 | KRS: 0000902504 | REGON: 38902986
Kontakt
Tel: 530-666-578
E-mail: krakow@malafinlandia.pl
© 2024 Mała Finlandia | Polityka Prywatności